Celostátní setkání mládeže v Olomouci

Zveřejněno: pátek 1. září 2017 Napsal Vojtěch Wawreczka

Ve dnech 15. - 20. srpna se v Olomouci konalo již šesté celostátní setkání mládeže. Celkem se ho zúčastnilo přes 6000 lidí a několik jich dorazilo i z naší farnosti. Všichni účastníci byli ubytovaní na kolejích Univerzity Palackého v kampusu Envelopa. Hlavní program se odehrával v Korunní pevnůstce, ten doprovodný byl rozmístěn po celé Olomouci - na náměstích, v kostelech, na fakultách a dalších místech.

Mottem celého setkání byla slova, která se v Bibli objevují velmi často: "Nebojte se!" Každý den se tento citát vztahoval k jinému tématu (Nebojte se sami sebe, Nebojte se života, Nebojte se budoucnosti ...), podle toho pak byly zaměřené i přednášky a katecheze.

Obvyklý den na setkání se skládal z dopoledního programu, jehož součástí byla právě katecheze, mše svatá a také různé scénky, svědectví a moderátorské vstupy. Krátce po obědě měli účastníci na výběr z mnoha aktivit. Otevřené byly různé kláštery ve městě, kam se mohli zájemci podívat, připravené byly zajímavé výstavy nebo divadelní představení. Čtvrteční odpoledne zase vyplnily koncerty známých skupin, vystoupila například skupina Good Work, Way To Go nebo Prague Cello Quartet. Pak byl v Korunní pevnůstce opět večerní program, vždy zakončený nějakou modlitbou (např. loretánské litanie nebo modlitba Taizé). V průběhu dne byly také pro účastníky připraveny přednášky zabývající se nejrůznějšími tématy. Často byli pozváni zajímaví hosté jako režisér Jiří Strach, hudebník Pavel Helan nebo příslušník Policie ČR plk. Martin Lebduška. Samozřejmě nechyběli ani čeští a moravští biskupové, spousta kněží a řeholníků.

V pátek se v odpoledních hodinách konala pouť na Svatý Kopeček. K závěrečnému výstupu nahoru bylo možné použít tři cesty, každá byla nějak zvláštně připravená. Na první mohli účastníci vidět dramatické ztvárnění příběhu člověka a Božího odpuštění. Druhá cesta byla zaměřená na hledání identity a ta třetí byla určená ke ztišení a byly na ní citáty o hříchu, odpuštění a Božím milosrdenství. Pouť zakončila mše svatá na Svatém Kopečku, kterou celebroval náš diecézní biskup Mons. František Václav Lobkowicz.

Následující den se počet účastníků rozšířil o dalších přibližně 2500 lidí. Na den s rodinami se totiž sjelo přes 500 rodin ze všech diecézí. Pro děti byl odpoledne připraven program, na olomouckých náměstích také probíhalo EXPO povolání, kde několik desítek organizací nějakým způsobem spojených s církví nebo vírou prezentovalo svou činnost. Rodiče zase mohlo zaujmout svědectví Enrica Petrilla, manžela Chiary Corbelly Petrillo, u které bude zahájen proces blahořečení. Celé setkání zakončila v neděli mše svatá celebrována olomouckým arcibiskupem Mons. Janem Graubnerem.


Na setkání jsem se těšil nejen kvůli programu, ale také proto, že zde potkám spoustu známých. Nejvíce mě oslovila asi katecheze biskupa Pavla Posáda na téma hledání povolání a přednáška o Božím plánu s člověkem od slovenského kněze Ondreje Chrvaly. Inspirující bylo také svědectví hokejisty Matouše Venkrbce, který mluvil o tom, jak přibližuje Boha fanouškům i spoluhráčům. Moc se mi líbila pouť na Svatý Kopeček, hlavně proto, že ji každý mohl obětovat na nějaký svůj úmysl, tyto úmysly napsané na lístečcích se pak během bohoslužby přinášely k oltáři. Celkově bylo krásné být obklopen spoustou mladých věřících lidí a čerpat tu pozitivní energii, která ze všech vyzařovala. Vojta Wawreczka

„Na setkání byla nejkrásnější sobotní vigilie. Je úžasné stát v zástupu mladých lidí, přičemž všichni drží svíčku a zpívají chvály. Také se mi hodně líbily přednášky, na kterých jsem byla, hlavně ta od otce Ondreje Chrvaly. Mluvil o vztahu mezi Boží trojicí a pak vysvětloval stupně lásky. Celé setkání bylo dobře zorganizované, nikde nebyly problémy. Atmoška mezi pár tisíci milými usmívajícími se lidmi je fakt super. :)“ Anežka Wawreczková


Fotografie k setkání najdete na webu CSM. Záznamy programu ze setkání jsou uloženy v archivu televize Noe nebo na youtube Sekce pro mládež ČBK.