Na pouť po betlémech jsme vyrazili do Těšína

Vytvořeno: čtvrtek 18. leden 2018 Aktualizováno: čtvrtek 18. leden 2018

V sobotu 30. prosince 2017 se uskutečnila farní pouť po betlémech. První zastávka byla v Českém Těšíně ve farním kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, kde na nás čekal průvodce, který všechny seznámil nejen s historií kostela, ale i s aktivitami farnosti v současnosti.

Pak autobus přepravil poutníky na polskou stranu do Cieszyna. Prohlídka betlémů začala v klášterní kapli Boromejek nedaleko Horního náměstí. Následoval klášterní kostel Svatého Kříže, který je součástí františkánského kláštera. Třetí zastávka byla v klášterním komplexu Milosrdných bratří.

Zde v kostele Nanebevzetí Panny Marie nám byl průvodcem jeden z bratrů řádu Milosrdných bratří. Poutavě vyprávěl o historii budovy kostela, o poslání řádu a provedl nás po nejstarší části kláštera, kterou jsou prostory staré nemocnice z 18.století. Seznámili jsme se i s postupy při léčení v minulých stoletích. Milosrdní bratři kromě tří obvyklých slibů čistoty, chudoby a poslušnosti, skládají ještě čtvrtý slib hospitality - péče o nemocné a jakkoli potřebné.

Prohlídka betlémů byla zakončena ve farním kostele sv. Maří Magdalény nedaleko náměstí. Betlém ve zdejším kostele tvoří kromě tradičních figurek i symboly města Cieszyna jako je Studna tří bratří, Piastovská věž, zámek či fontána s postavou sv. Floriána.

Přejít do fotogalerie