Memorandum do věže v Marklovicích

Vytvořeno: neděle 19. březen 2023 Aktualizováno: čtvrtek 6. duben 2023

MEMORANDUM

Píše se rok 2023

Začátkem roku 2022 Ostravsko-opavské biskupství rozhodlo provést rozsáhlou revitalizaci kostela Nanebevstoupení Páně v Dolních Marklovicích a to jak stavby kostela, tak i restaurování vnitřního vybavení. Rozpočet celé akce byl stanoven na 25 miliónů korun českých. Rekonstrukce byla financována z dotace Evropské unie IROP, dále z financí biskupství, Obecního úřadu Petrovice a farníci se podíleli 5 % z celé finanční částky. Zhotovitelem byla firmaTeslice CZ, s. r. o ze Vsetína. Náš dřevěný kostel byla jedna z nejkrásnějších památkových staveb v celé diecézi. Byla památkou a cenným dokladem lidového umění a živou stavbou, kde jsme se setkávali s Bohem. V roce 1958 byl zapsám do seznamu kulturních pamatek.

Je třeba zdůraznit, že kompletní oprava kostela se uskutečnila za působení P. Mgr. Adama Tomasze Stachniaka, který pocházel z Bielsko-Biala z Polska , seminář vystudoval v Olomouci. Po vysvěcení v roce 2003 působil v České republice. Taktéž je třeba připomenout , že za jeho pobytu ve farnosti Petrovice , byla na farním kostele sv. Martina v Petrovicích zhotovena úplně nová věž, pokryta měděnou krytinou , též byl zhotoven nový kříž a kopule na věži.

 

V únoru 2023 byl vytažen z věže tubus, za účasti veřejnosti, kde jsme našli vzkaz naších předků. Nejstarší z roku 1880, následoval dokument z roku 1900 a 1908 a nejmladší dva dokumenty pocházely z roku 1949. Kromě dokumentů byly uloženy i mince, kterými se platilo v té době. Informace jsou velice strohé. Předkové popsali politickou situaci o první i druhé světové válce v tomto regionu. Jedinou zmínkou naších předků bylo, že v roce 1949 byla opravována věž.

Dřevěný kostel Nanebevstoupení Páně byl postaven v roce 1739 v renesančním slohu . Byl to filiální kostel, který od roku 1926 patřil do farnosti Petrovice u Karviné . Dalším kostelem patřícím do Petrovic, byl farní kostel sv. Martina a kaple sv. Jana Nepomuckého v Závadě. Kněží sloužili bohoslužby ve všech třech svatostáncích.

V roce 1770 byl založen Generální vikariát rakouské části vratislavské diecéze. Po první světové válce zůstaly Dolní Marklovice na území Československa, ale dále podléhaly vratislavské arcidiecézi, pod zvláštním úřadem, který byl pro tento účel zřízen. Jmenoval se Knížebiskupský komisariát niský a těšínský. V době, kdy Československo bylo okupováno Polskem (v roce 1938) byla farnost zařazena pod Diecézi katovickou a 1. ledna 1940 zpět pod Diecézi vratislavskou.

Po ukončené druhé světové válce (1945), byla v  roce 1947 vytvořena apoštolská administratura v Českém Těšíně, podřízená přímo Svatému stolci. V roce 1978 byla oblast administratury podřízená olomoucké arcidiecézi. V roce 1996 byla farnost zařazena pod nově vzniklé Biskupství ostravsko-opavské, biskupem byl jmenován Mons. František Lobkowicz OPraem, nar. v  roce 1948. Ve funkci zemřel v roce 2022. V roce 2022 byl jmenován apoštolským administrátorem Ostravsko-opavského biskupství , biskup Mgr. Martin David, nar. 1970. Naše farnost byla zařazena pod děkanát Karviná , děkanem byl P. Mgr. Martin Šmíd.

 

Za poznámku určitě stojí, že v roce 1948 volby vyhráli komunisté. Komunistickým prezidentem byl zvolen Klement Gottwald (nar.1896, zemřel jako prezident v roce 1953). Doba po roce 1948 byla pro věřící těžká.. Věřící byli pronásledování a stíhání. Provinilce proti zřízení čekaly přísné tresty. Naopak, kdo nevyčníval z řady a nedráždil vrchnost, problémy neměl.

V roce 1948 začalo znárodňování majetku soukromníkům a rolníkům . Pak následovaly kostely a další církevní majetky. Náš kostelík byl převeden pod správu státu. Dohled nad chodem kostelů měl stát.

 

V  memorandech z let 1900, 1905 a 1949 jsme se nedověděli, kteří kněží působili ve farnosti, tímto memorandem jsme to napravili a doplnili.

Od roku 1922 působil ve farnosti P. Ludvík Sobek (1885 – 1950) , zemřel násilnou smrtí v roce 1950. V Petrovicích v té době byl zřízen děkanát, kdy páter Sobek byl zároveň děkanem . Děkan Sobek nesouhlasil po roce 1948 s politikou komunistické strany a vlády, za což byl pronásledován. 14. Září 1949 byl za svůj postoj k politice komunistické strany uvězněn. Z vězení byl propuštěn 1. Listopadu 1949 na vyhlášenou amnestii. Příští rok 25. dubna 1950 zemřel násilnou smrtí. V roce rekonstrukce kostela na Nanebevstoupení Páně uběhlo od smrti děkana Sobka 73 let, ale i po tak dlouhe době orgány činné v trestním řízení nevyjasnily, co se tehdy v noci událo. Ráno ho služebnictvo našlo na faře oběšeného na klice okna ve své ložnici.

V roce 1950 po smrti děkana P. Sobka působil chvíli ve farnosti P. Jan Szlachta

1950 - 1959 působil ve farnosti P. Jozef Olszak

1959 – 1976 řídil farnost P. Adolf Król

Za P. Króla působili ve farnosti tři kaplani:

  • P. Edmund Kempný
  • P. Oldřich Prachař
  • P. Václav Dias

1976 - 1985 byl jmenován P. Jiří Švanyga

1985 – 1986 P. Jan Brzobohatý

1986 – 1990 P. Vilém Kubatko

1990 – 2014 P. Jindřich Lorisz

2014 – dosud (2023) P. Mgr. Adam Tomasz Stachniak

 

Z politických událostí musíme uvést srpen 1968. V tomto roce chtěli odpůrci komunistického režimu svrhnout režim i vládu. Toto se nepodařilo a vláda řešila situaci pozváním spojeneckých vojsk Varšavské smlouvy, hlavním iniciátorem vstupu vojsk na území ČR, byl tehdejší Sovětský svaz. Povstání bylo potlačeno a komunistický režim vládl dál. Následovalo povstání v roce 1989, které ukončilo vládu komunistické strany. V listopadu 1989 byla v Československu tzv. „sametová revoluce“. Komunisté předali svou čtyřicetiletou vládu do rukou lidu. Od listopadu 1989 jsme žili v demokratické republice a nastalo období tolik očekávané náboženské svobody. V roce 1993 došlo ke klidnému rozdělení Československé republiky na samostatnou Českou a Slovenskou republiku. V České republice se dál platilo českou korunou.

Významnou událostí po revoluci, byla návštěva Pavla Jana II. A to v letech 1990, 1995 a 1997. Papež Benedikt XVI. navštívil Českou republiku v roce 2009

 

Na kostele Nanebevstoupení Páně v Marklovicích jsme prováděli opravy a rekonstrukce dle financí a naších možností.

V roce 1951 – 1952 proběhlo vymalování stěn a stropu kostela .Původní malba byla provedena barvami přímo na dřevěné trámy, následovalo vytapetování bílým papírem , který byl pomalován velkými barevnými květy.Umělci Šwider a Žebrok.

V roce 1992 – 1994 byla odkryta původní malba, byly strženy papírové tapety a původní malba byla odborně zrestaurována. (tři restaurátoři z Bulharska p. Cvetkov, p. Najderov a p. Lubko?)Polychromovaná výzdoba oltářů a kazatelny byla nahrazena barvou v odstínu slonové kosti. Obraz sv. Mikuláše z bočního oltáře byl zrestaurován Romanou Balcarovou.

Ve stejném roce 1992 došlo k celkové výměně šindelů na věži. V roce 2002 se vyměnily některé trámy zasažené hnilobou a většina šindelů na presbytáři.

Ve věži jsou zvony z roku 1962 z dílny Josefa Dytrycha v Brodku s nápisem „Královno míru oroduj za nás“. V roce 1970 byl odlitý velký zvon s nápisem „sv. Josefe a sv. Vojtěchu orodujte za nás“ ten se ale nepoužívá. V roce 2011 byly slavnostně vysvěceny dva zvony zhotovené v dílně Josefa Tkadlece v Halenkově. Větší zvon sv. Mikuláš a menší sv. Hedvika.

V pravidelných 6 letých intervalech se prováděl nátěr střešní krytiny a obvodových stěn kostela a výměna nevyhovujících šindelů. V roce 2017 byla střecha a obvodové stěny ošetřeny ochranným nátěrem .

V roce 2018 byla provedena oprava povrchové úpravy varhaní skříně a celková oprava varhan činila 70 000 Kč. Opravu varhan si věřící hradili sami. Ve stejném roce bylo nainstalováno zabezpečovací zařízení kostela proti požáru, investice ve výši 38 tis. Kč byla uhrazena z farních prostředků.

Současně jsme opravovali a udržovali farní kostel sv. Martina v Petrovicích. Po revoluci 1989 byla vyměněna střešní krytina na farní budově, přestavba oltáře, presbytáře, nová dlažba v kostele, nové lavice. V roce 1997 byly pořízeny 2 nové zvony , sv. Martin , sv. Vojtěch. Zvon sv. Hedvika zůstal původní. Zvony posvětil Mons. František Lobkowicz. V roce 2005 byly rekonstruovány varhany a bylo přidáno 30 rejstříků. Dále byla provedena izolace zdi a odvodnění kostela. Byla zakoupena topná tělesa a nové vstupní dveře kostela .

V roce 2018 byla zhotovena úplně nová kostelní věž, zhotoven nový kříž, kopule a vnitřní mříž u hlavního vchodu kostela . Celková investice činila 1 850 000,- korun českých. Na financování se podílelo Ostravsko-opavské biskupství, Obecní úřad Petrovice a farníci. Věž posvětil biskup Mons. František Lobkowicz

 

V důsledků historických povstání a válek na Horním Slezsku a v našem regionu, žila v České republice menšina Poláků. Proto se sloužily v naší farnosti bohoslužby ve dvou jazycích a to, česky a polsky. V Závadě se v kapli sv. Jana Nepomuckého sloužily bohoslužby pouze v češtině.

V Marklovicích se sloužila mše sv. ve čtvrtek a v neděli. Vždy střídavě , jeden týden česky, druhý týden polsky. V neděli v 10 hod, bohoslužbu navštěvovalo cca 70 osob..

Ve farním kostele se mše sv. sloužily v úterý, středa, pátek, sobota, neděle. V neděli v 8.30 hod, byly bohoslužby slouženy střídavě v českém a polském jazyce. Přítomno na mši bývalo cca 130 osob

 

V celé farnosti jsme měli 3 varhaníky, kteří se mezi sebou zastupovali. V kostele Nanebevstoupení Páně hrál do roku 1982 pan Antonín Pawlita, po něm převzala službu paní Jindřiška Radecká. Ve službě kostelníka se střídalo několik mužů a to jak v Marklovicích, tak v Petrovicích. Farníci se starali o běžné opravy, o úklid v kostelích a kapli, o květinovou výzdobu, praní kostelního prádla, udržování okolí kostela a okolí fary.

Společně farnost pořádala poutě farníků na posvátná místa, poutě s dětmi po betlémech v okolí. Organizovala se večerní posezení farníků a na konci léta se pořádalo farní odpoledne na poděkování za úrodu. To vše se dělo do roku 2019.

V roce 2019 postihla celý svět epidemie viru „Covid 19“. Na celém světě zemřely milióny lidí. Jednalo se o velmi nakažlivý vir, který způsoboval těžké dýchací potíže a onemocnění plic. V České republice zemřelo cca 35  000 lidí. Byly uzavřeny školy, kostely, továrny , restaurace a byl ochromen celý život v České republice. Fungovaly nejdůležitější instituce v omezeném režimu (obchody, lékaři, nemocnice ). Dva roky jsme nosili ústní roušky, aby se nákaza nešířila. V roce 2021 začala epidemie ustupovat. Následkem epidemie, byl zcela ochromen kulturní život v obci i farnosti.

 

V únoru 2022 vypukla válka mezi Ruskou federací a Ukrajinou a vzápětí nastala velká hospodářská a ekonomická krize. Západní svět, včetně naší republiky, posílal zbraně, tanky, munici Ukrajině, aby se mohla bránit agresorovi. Ekonomika stagnovala, zvyšovala se nezaměstnanost, inflace a lidem klesala životní úroveň. Věřící se modlili za brzké ukončení války .

 

Vzkaz příští generaci.

Naši milí bratři a sestry, snažili jsme, se podle nejlepšího vědomí a svědomí a finančních možností udržovat církevní stánky v naší farnosti tak, aby po nás zůstala památka pro Vás a další generace.To by však bylo málo, jelikož církev žije v duši každého věřícího. Opatrujte proto svěřené, nejen jako kulturní památky, či budovy, ale jako ohniska života církve, ať mohou být pramenem živoucí víry každého věřícího.

 

Březen 2023

P. Mgr Adam Tomasz Stachniak, petrovický farář

Římskokatolická farnost Petrovice u Karviné

Petrovice 24
735 72 Petrovice u Karviné
 

P. Mgr. Tomasz Stachniak

tel. (+420) 731 625 819
rkf.petroviceukarvine@doo.cz