P. Ludvík Sobek

Ludvík Sobek se narodil 15. ledna 1885 v Dobraticích na Frýdecko-místecku. V mládí se rozhodl pro dráhu duchovního, začal studovat na teologické fakultě ve Vidnavě, později přestoupil na do Litoměřic, kde své studium úspěšně dokončil. Na kněze byl vysvěcen roku 1910 a jeho prvním působištěm byl Liberec. O deset let později byl přesunut do naší petrovické farnosti. Všem zdejším věřícím byl oporou v těžké době, snažil se také vychovávat děti a mládež. Za jeho působení se rozhodlo hned šest chlapců pro dráhu kněžství.

Po nástupu komunismu v únoru 1948 se stal nové moci trnem v oku právě pro své názory a vliv v hornickém prokomunistickém regionu. Už následující rok 14. září 1949 byl zatčen a uvězněn kvůli svému dopisu, který kritizoval novou církevní politiku. O několik týdnů později byl však v rámci amnestie propuštěn a vrátil se na petrovickou faru. I když se nad ním vznášela výhrůžka státních orgánů, pokračoval v práci a nehodlal měnit své názory a postoje. Stejně jako všichni ostatní, i on musel absolvovat školení pro kněze, které ho mělo nasměrovat správným směrem, ani zde však své smýšlení nezměnil. Když mu později přišli pravděpodobně příslušníci StB vyhrožovat na faru, podle svědectví bývalé farní hospodyně je odmítl slovy: "Pána Boha nezatratím." Při dalším takovém výslechu mu byly odebrány klíče od fary a už nikdy je nedostal zpátky.

Přibližně dva týdny před smrtí mu byl doručen výhružný dopis. Podle svědků ho velmi vystrašil, začal nabádat svou sestru i hospodyni, aby pečlivě zavíraly dveře na faru. Ráno v úterý 25. dubna 1950 byl nalezen v jedné z místností fary obešen na klice okna, měl na sobě také známky trýznění. Když dorazil vyšetřující lékař, pouze jej zběžně ohledal a jako příčinu smrti stanovil zástavu srdce. Ten den také uhynuli na faře oba psi, pravděpodobně na otravu jedem. Kriminalisty byl případ smrti petrovického faráře velmi rychle uzavřen se zjevnou stahou ututlat všechny podrobnosti a zastrašit případné svědky. Konečné stanovisko znělo: sebevražda.

V 90. letech byl případ znovu šetřen Úřadem dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu. Vyšetřovatelé dospěli k závěru, že Ludvík Sobek byl pravděpodobně zavražděn příslušníky Státní bezpečnosti, nebo místními komunistickými funkcionáři.

Římskokatolická farnost Petrovice u Karviné

Petrovice 24
735 72 Petrovice u Karviné
 

P. Mgr. Tomasz Stachniak

tel. (+420) 731 625 819
rkf.petroviceukarvine@doo.cz