Farní kostel sv. Martina

První kostel, který byl v Petrovicích postaven, byl dřevěný a datuje se do roku 1335. V roce 1490 shořel a o šest let později, v roce 1496, byl postaven nový, rovněž dřevěný. V obecní pamětní knize se o něm píše: "...za zdravého života Zavišleny, dědičné paní v Petrovicích, byl v roce 1497 malován strop kostela nákladem této paní za současného kněze Mikuláše, jak o tom svědčí nápis s dodatkem z roku 1577". Kostel stál trochu výš než ten původní.

Číst dál: Farní kostel sv. Martina

Filiální kostel Nanebevstoupení Páně

Dřevěný kostel, který stojí v Dolních Marklovicích, pochází z druhé poloviny 16. století. Jedná se o vzácnou stavbu, patřící do souboru slezských roubených kulturních staveb a je kulturní památkou.

Číst dál: Filiální kostel Nanebevstoupení Páně

Kaple sv. Jana Nepomuckého

V Závadě nebyl kostel. Náboženské obřady se konaly v kapli sv. Jana Nepomuckého. Jedná se o drobnou pololidovou stavbu obdélníkového půdorysu s půlkruhovým závěrem, v průčelí se čtyřhrannou věžičkou. Fasádu člení vysoké pilastry, které zdoí věž a trojúhelníkový štít. Písemný doklad o založení kapličky neexistuje. Pravděpodobně se začala stavět v roce 1860 a předpokládá se, že byla dokončena v roce 1862. Usuzuje se tak podle pytlíčku na vybírání peněz při mších svatých, který byl ušitý z fialového aksamitu a na něm byl z perliček vyšitý letopočet 1862.

Číst dál: Kaple sv. Jana Nepomuckého

P. Ludvík Sobek

Ludvík Sobek se narodil 15. ledna 1885 v Dobraticích na Frýdecko-místecku. V mládí se rozhodl pro dráhu duchovního, začal studovat na teologické fakultě ve Vidnavě, později přestoupil na do Litoměřic, kde své studium úspěšně dokončil. Na kněze byl vysvěcen roku 1910 a jeho prvním působištěm byl Liberec. O deset let později byl přesunut do naší petrovické farnosti. Všem zdejším věřícím byl oporou v těžké době, snažil se také vychovávat děti a mládež. Za jeho působení se rozhodlo hned šest chlapců pro dráhu kněžství.

Číst dál: P. Ludvík Sobek

Kněží pocházející z naší farnosti

V naší farnosti se ve 20. století narodilo několik budoucích kněží, kteří se pro kněžskou dráhu rozhodli ve 20. letech pod vlivem působení zdejšího faráře a děkana P. Ludvíka Sobka.

Číst dál: Kněží pocházející z naší farnosti

Římskokatolická farnost Petrovice u Karviné

Petrovice 24
735 72 Petrovice u Karviné
 

P. Mgr. Tomasz Stachniak

tel. (+420) 731 625 819
rkf.petroviceukarvine@doo.cz