Ukončení obnovy dřevěného kostela v Marklovicích

Vytvořeno: neděle 8. říjen 2023 Aktualizováno: úterý 10. říjen 2023

Koncem října skončí velká oprava dřevěného kostela v Dolních Marklovicích.

Rozsáhlou obnovou prošly veškeré stavební konstrukce. Kostel dostal zpevněné základy z lomového kamene, místy byl také snížen terén kolem kostela, aby spodní trámy byly nad jeho úrovní. Dále byly vyměněny dřevěné prvky kostela, které byly v dezolátním stavu. Jednalo se především o spodní řadu trámů z dubového dřeva.

Ve vyšších partiích roubení byly vyměněny trámy na nejvíce poškozených místech, především vedle varhan na kůru, velká část konstrukce sakristie, jeden z hlavních pilířů věže a na řadě dalších míst. Kůr byl zpevněn vložením skryté dodatečné konstrukce. Byla provedena oprava poškozeného krovu a kostel dostal kompletně novou šindelovou krytinu. Veškeré dřevěné prvky byly impregnovány proti dřevokazným škůdcům. Kříž z vrcholu věže byl repasován, makovice byla zhotovena nová. Byla vyměněna podlaha v celém kostele, provedena nová elektroinstalace, nová elektro přípojka do kostela, opraveny chodníky a dešťové povrchové žlaby kolem kostela, provedeno nové zabezpečovací zařízení a ozvučení kostela. Dále byla opravena všechna okna a dveře kostela. Do presbytáře a sakristie kostela je doplněn mobiliář. Restaurován byl původní lustr a rovněž varhany byly po rekonstrukci navráceny na kůr kostela. V kostele vzniká rovněž malá expozice o historii kostela.

Zajímavostí z průběhu realizace byl objev zděné krypty s klenbou pod presbytářem, která je dochována bez poškození a nebyla odkrývána. Obnoveno bylo pouze odvětrání krypty. Další zajímavostí z průběhu rekonstrukce kostela bylo zjištění, že spáry mezi trámy roubení byly v části kostela těsněné provazci z trávy – tzv. ostřice. Těsnění spár roubení těmito provazci bylo obnoveno v části sakristie ve spolupráci s centrem tradičních řemesel Muzea Novojíčínska.

K úplnému dokončení obnovy kostela bude ještě zbývat restaurování dosti poškozených původních oltářů, kazatelny a vnitřní výmalby kostela, které nebylo součástí prováděné opravy a mělo by být dokončeno v následujících letech.

Celkové náklady dokončované obnovy kostela Nanebevstoupení Páně činí téměř 20 mil Kč. Z prostředků EU (Integrovaný regionální operační program) a státního rozpočtu je pokryto 15,2 mil. Kč, Moravskoslezský kraj poskytne 3 mil. Kč. Obec Petrovice u Karviné přispěla částkou 750.000,- Kč, která částečně pokrývá náklady na úpravu terénu hřbitova kolem kostela a úpravy chodníků na hřbitově. Zbývající náklady téměř 1 mil. Kč jsou kryty ze sbírek věřících.

Od listopadu budou v kostele obnoveny pravidelné bohoslužby. Kromě pravidelných bohoslužeb bude kostel od 1. 5. 2024 zpřístupňován i turistům v rámci projektu Otevřené chrámy.

Další potřebné práce, které se budou muset udělat následně:

Ceny restaurování:

1 - Hlavní oltář – menza se svatostánkem 275 000 Kč
2 - retabulum hlavního oltáře 446 074 Kč
3 - levý boční oltář sv. Mikuláše 275 000 Kč
4 - pravý boční oltář sv. Josefa 275 000 Kč
5 – Kazatelna 337 343 Kč
6 – Křtitelnice 67 000 Kč
7 – Křížová cesta 341 880 Kč
8 – Betlém 105 000 Kč

Cena celkem bez DPH 2 122 297 Kč
Celkem s 15 % DPH 2 440 642 Kč

Cenová nabídka je stanovena k zahájení prací v roce 2022 – ukončení 2024, v dalších letech by musela být cena aktualizována.